Paraben Koruyucu Mu Korkutucu Mu?

makale paraben koruyucu mu korkutucu muPiyasada bulunan kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin çok büyük bir kısmında, bakteri ve mantar üremesini engellemek ve ürünlerin raf ömürlerini uzatmak amacıyla, maliyeti düşük bir koruyucu olan paraben kullanılmaktadır.

Paraben yalnızca kozmetik malzemelerin değil, kişisel bakım ürünlerinin (krem ve losyonlar, deodorantlar, diş macunları, şampuanlar ve güneş kremleri vb.), gıda maddelerinin ve ilaçların da birçoğunun içeriğinde bulunan bir koruyucudur. Peki gün içerisinde onlarca defa maruz kaldığımız paraben ne kadar güvenli?

Araştırmalar, parabenlerin kimyasal yapılarından dolayı, kadınlardaki üreme fonksiyonunda önemli bir role sahip olan, östrojen hormonunu taklit edebildiğini göstermiştir. Endokrin bozucu kimyasallar olarak tanımlanan parabenlere aşırı maruziyet yaşayan kişilerin, hormon dengesinde bozulmalar ve bağışıklık sisteminde istenmeyen bir takım etkiler gözlendiği dile getirilmektedir.

Parabenler Ve Kanser

Paraben Koruyucu Mu Korkutucu Mu?Kanser ve paraben arasında doğrudan bir ilişki olduğuna dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır . Ancak meme kanseri yaşayan hastalar arasından rastgele seçilen kişilerin, kanserli dokuları üzerinde yapılan araştırmalarda, yüksek oranda parabene rastlanmış ve parabenin östrojen hormonu gibi davranarak kanserli hücre oluşumunu teşvik ettiği, bundan dolayı meme kanseri oluşumu ve paraben arasında ilişki olabileceği sonucuna varılmıştır. Her ne kadar kanser oluşumu ve paraben arasında direkt bağın olduğuna dair kesin bir kanıt sunulmuş olmasa da, eldeki bulgular bu tür kimyasal içeren ürünlerin kullanımına karşı daha temkinli yaklaşılması gerektiğini gösteriyor.

Dünya Parabensiz Ürünlere Yöneliyor

Endokrin sistminde bozulmaya neden olduğu düşünülen kimyasalların, insan gelişimi üzerindeki uzun süreli etkilerine dair yeterince veri olmasa da, gelişmiş sağlık sistemine sahip ülkelerde parabensiz ürünlere bir yönelim olduğu gözlenmektedir. Birçok Avrupa ülkesinde, özellikle çocuk ve gençlere yönelik ürünlerin içinde paraben kullanımı yasaklanmıştır. Dünyadaki birçok büyük üretici firma ise, müşterilerinden gelen yoğun talep doğrultusunda, paraben kullanımından uzaklaşmıştır.

Ne Yapmalı?

Güzellik ve bakım için kullandığımız kozmetik ürünlerin yanı sıra, temizlik ve hijyen için de her gün 8 ile 10 arası kimyasal içerikli ürünle temas ediyoruz. Eğer cildimizi parabenin zararlı etkilerinden korumak istiyorsak, satın aldığımız ürünlerin içeriklerine dikkat etmeli ve içeriğinde methylparaben, ethylparaben, propylparaben, butylparaben veya benzylparaben bulunan ürünleri tüketmemeye özen göstermeliyiz.