Kozmetik Ambalajlarındaki İşaretler Bize Ne Anlatıyor?

makale kozmetik ambalajlarndaki iŸaretler bize ne anlatyorGıda, İlaç ve Kozmetik kanununda; temizlemek, güzelleşmek, çekiciliği artırmak ve görünüşü değiştirmek amacıyla; sürme, dökme, serpme veya püskürtme yolu ile insan vücuduna giren veya uygulanan ürünleri kozmetik ürün olarak tanımlanmaktadır.

Gıda ve İlaç Kanunu'na göre bir ürünün kozmetik olup olmadığı ürünün kullanım amacına göre belirlenir. Buna göre kozmetik ürünler sektörü; cilt kremi, makyaj malzemeleri, deodorant ve parfümden, sabun, şampuan, ağız ve diş bakım malzemeleri gibi kişisel hijyen ürünlerine, güneş kremlerinden saç bakım ürünlerine, tıraş malzemelerinden kıl dökücülere kadar birçok ürün grubunu kapsamaktadır.

Ülkemizde kozmetik ürünlere ilişkin düzenlemelere ilişkin usul ve esasları düzenlemek amacıyla kozmetik yönetmeliği çıkarılmıştır

Bu yönetmelikte kozmetik ürünün iç ve dış ambalajında yer alacak bilgiler verilmiştir. Buna göre; kozmetik ürünlerin, iç ve dış ambalajlarında yer alan bilgiler, silinemez, kolayca görülebilir ve okunabilir olmaları kaydıyla satışa sunulabilmektedir.

Kozmetik ürünün kullanım amacı, kullanılabileceği yerler, ürünün nitelikleri vb. ürünün etiket veya ambalajında yer alır, tüketicinin ürünü tanımak için etiket ve ambalajını incelemesi gerekir. Kozmetik ürün ambalajlarında sıkça karşılaşılan işaretler ve anlamları tüketiciye ürünün künyesini sunması açısından önemlidir.

Ağzı açık kavanoz sembolü ürünün açıldıktan sonra kaç ay kullanılabileceğini gösterir. Örneğin ağzı açık kavanoz sembolünün üzerinde 12M ibaresi varsa, bu ibare ürünün açıldıktan sonra 12 ay içinde tüketilmesine işaret eder. O ürünü satın aldığınız tarihten itibaren, kapağını açmadan en fazla 30 ay bekletmeli sonra M (ay) harfinden önce gelen ay sayısı içinde bitirilmesi gerekliliğini ifade eder. Eğer önerilen süre içinde ürün tüketilmezse ürün etkisini, tazeliğini kaybeder, toksike olur. Bozulan ürünler ise alerjik reaksiyonlar başta olmak üzere çeşitli rahatsızlıklara sebep olabilir.

Kılavuz ve el sembolü, kozmetik ürüne ait ambalaja sığmayan bilgilerin ayrıca el broşürü halinde bulunduğunu ifade eder.

Ürün ambalajının geri dönüşümlü olduğunu belirten işarettir. Bununla birlikte ürün ambalajları üzerinde ürünün ne tür bir malzemeden üretildiğini (plastik, karton vs.) gösteren işaret, ambalajın içerisinde yanıcı bir ürün bulunuyor ise, bu konuda uyarı amacıyla ambalaj üzerine konulmuş işaret gibi bir takım semboller bulunabilmektedir.

Ambalaj üzerindeki işaretler hakkında bilgi sahibi olmak bizi olumsuz durumlara karşı koruyacak bir önlemdir.