Her Güneş Ürünü Doğru Ürün Mü?

makale her gneŸ rn do§ru rn mGüneş Kremimizi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Yaz aylarının yakıcı güneşinin sıcaklığını yaşadığımız şu günlerde yanımızdan ayırmamamız gereken en önemli şeylerden biri kuşkusuz güneş kremidir.

Ancak güneş kremi her ne kadar son derece gerekli olsa da yanlış seçilmiş bir ürün size faydadan çok zarar verecektir. Rastgele seçilmiş bir güneş ürünü cildimizi yaşlandırabilir, yeterli koruma sağlayamaz ve hatta alerjilere bile yol açabilir. Peki güneş kremi seçerken nelere dikkat etmek gereklidir. İşte güneş kremi seçerken dikkat edilmesi gerekenler.

Güneş Koruma Faktörü( Sun Protection Faktor) kelimesinin kısaltması olan SPF bize ürünün UVBışınlarına karşı etkinliği hakkında bilgi verir. Güneşin ultraviyole ışınlarına uzun süreli maruz kalmak ağrılı güneş yanıklarına neden olabildiği gibi; deri kanseri, derinin çabuk yaşlanmasına da neden olur.

SPF 30'lik bir güneş kremi Güneşin zararlı UVB ışınlarına karşı %93'lük koruma sağlarken, SPF 50 %97 başarı gösterir. Özellikle çok açık tenliyseniz kesinlikle 50 ve üzeri SPF içeren ürünleri tercih etmeniz gereklidir

Geniş spektrumlu koruyucular

SPF sadece ürünün UVB ışınlarına karşı etkisini gösterir. Ancak Amerikan Dermatoloji Akademisi daha geniş kapsamlı bir güneş kreminin gerekliliğini vurgulamaktadır. Çünkü diğer zararlı bir ışın olan UVA ışını cildin yaşlanmasına yol açmaktadır. İstediğiniz gibi bir koruma için güneş kreminin etiketinin üzerinde hem UVB hem de UVA koruma faktörlü ibarelerinin yer almasına özen gösterin.

Suya Dayanıklılık

Tüm güneş kremleri yıkanabilir, ter dolayısıyla vücuttan kayabilir ve sürtünme sonucu dağılabilir. Bu nedenle "su geçirmez" güneş kremleri mümkün değildir. Bir güneş kremi ancak "suya karşı dayanıklı" olabilir. Yani bu ürünler cildiniz ıslansa da uzun süre etkisini sürdürebilir. Bu nedenle her 2 saatte bir güneş kreminizi yenilemeniz gerekmektedir. Ayrıca etkisini artırmak için iyice emilmesini beklemeniz gerekir.

Leke Bırakmama

İyi bir güneş kremi deride ve elbisede leke bırakmamalı ve deriyi, elbiseyi boyamamalı.

Bunların yanı sıra seçeceğiniz güneş kremi iyi tolere edilmeli, alerjik ve irritan olmamalıdır. Ayrıca toplum sağlığı için çalışan ulusal ve uluslar arası sağlık örgütleri tarafından yasaklanmış etken maddeler içermemelidir.