Güneş Kreminiz Güvenli Mi?

makale gneŸ kreminiz gvenli miGüneş kremleri yaz aylarında hepimizin olmazsa olmazlarından. Ancak doğru seçilmeyen güneş kremleri faydadan çok zarar getirmekte.

Enviromental Working Group isimli çevresel araştırmalar yapan Amerikalı bir sivil toplum örgütü yıllık olarak yayınladığı 'Güneş Kremi El Kitabı'nın dördüncüsünde endişe verici açıklamalarda bulundu. Bilim adamları 500 değişik güneş kremini içerdikleri maddelerin güvenilirliği ve faktörleri açısından teste tabii tuttular. Peki ama neden güneş kremlerinin çoğu sınıfta kaldı?

FDA tarafından yaptırılan bir araştırmaya göre retinyl palmitate adlı bir çeşit A Vitamini güneş ışığı altında cilde sürüldüğünde ciltteki tümör ve lezyonların ilerlemesine neden olabiliyor (NTP 2009). Güneş kremi endüstrisinin her 4 üründen 1′ine A vitamini eklediği düşünüldüğünde bu bilgi oldukça can sıkıcı. Üreticiler cilt yaşlanmasını önleyici antioksidan özelliğinden dolayı A vitaminini ürünlere ekliyor. Fakat güneş kremleri ev içinde kullanılan losyonlar ve gece kremlerinden farklı olarak güneş ışığı altında cilde tatbik ediliyor. Hayvanlar üzerinde bir sene boyunca yapılan FDA araştırmasında, her iki grubun da günde sadece 9 dakika boyunca yüksek yoğunlukta güneş ışığına maruz kaldığı durumda, A vitaminli krem sürülen hayvanların ciltlerinde sürülmeyenlere göre daha kısa sürede tümör ve lezyon oluşumu gözlenmiş. Güneş ışığı altında cilde sürülen A vitamininin ciltte hiperplazi denilen aşırı hücre büyümesine ve DNA'ya zarar veren serbest radikallerin oluşmasına neden olduğu bilim adamları tarafından bir süredir biliniyor. Tabii tüm bu bulgular, cilt kanserine karşı koruma sağladığı düşünüldüğü için tercih edilen güneş kremleri cephesinde soru işaretlerini artırıyor. FDA araştırmasından çıkan sonuçlar henüz nihai bir hüküm verilmesi için yeterli olmasa da Çevre Koruma Grubu şu an için A vitamini içeren güneş kremlerinden kaçınılmasını öneriyor

***(A vitamini etiketlerde retinyl palmitate ya da retinol olarak geçiyor).