Dikkat! Kış Güneşi

makale dikkat kŸ gneŸiAralık ayının ortalarına geldiğimiz şu günlerde, kışın soğuk yüzünü iyiden iyiye hissetmeye başladık. Karasal iklimi, en karakteristik şekilde yaşayan bir ülke olmamıza rağmen, kış ve karla barışık yaşamak konusunda çok başarılı olduğumuz söylenemez.

Her ne kadar kış deyince akla bembeyaz karlarla kaplı, etkileyici manzaralar gelse de, kış aylarının zorlu şartlarının cildimiz üzerinde ciddi tahribat yarattığını da unutmamak gerekmektedir. Eğer doğru şekilde korunmazsak, üzerine şarkılar yazılan "kış güneşi" bizim için ciddi bir tehlike oluşturacaktır.

kış güneşiSon yıllarda insanlar, uzmanların bilgilendirici uyarıları, açıklamalar ve bilimsel bulguların da etkisiyle, ciltlerini güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına karşı korumaları gerektiği konusunda bilinçlendiler. Ancak birçok insan hala, ciltlerini sadece yaz aylarında güneşe karşı korumaları gerektiği gibi, yanlış bir anlayışa sahipler. Oysa artık biliniyor ki, güneş ışınlarının cilt üzerindeki etkisi, sıcaklıklara ve mevsimlere bağlı değildir. Güneş ışınlarının yoğun olduğu yaz mevsiminde olduğu gibi, kış aylarında da güneş ışınları cildimizi yüksek oranda etkilemektedir. Havanın kapalı olduğu durumlarda bile, UV ışınlarının %90'ının yeryüzüne ulaşması bu durumun ispatı niteliğindedir.

Yapılan araştırmalar kar tanelerinin, güneş ışınlarını % 50-90 oranında yansıttığını bu durumun da UV miktarını katlayarak artırdığını göstermiştir. Yerden yansıyan ışık, normalde korunaklı bölgelerimiz olan çene altı, boyun ve üst dudak gibi bölgelerimizi de yüksek oranda etkileyip, güneş yanıklarına sebebiyet vermektedir.

Kış Güneşi Zararlı Mıdır?

Kış aylarında, güneşin zararlı UV ışınlarına maruz kalan korunmasız ciltte, yanıklar oluşmaktadır. İlerleyen tablolarda deri kuruluğu, pullanma, nem kaybı ve soyulmaların oluştuğu ciltte, bir müddet sonra ise erken yaşlanma belirtisi olan ince kırışıklıklar gözlenmektedir. Uzun yıllar zararlı ışınlara maruz kalan kişilerde ise, deri kanseri gibi çok ciddi sonuçlar görülebilmektedir.

Kış aylarında sadece güneş ışınları değil, aynı zamanda şiddetli soğuk ve rüzgar gibi dış etkenler de, cilt üzerinde tamiri güç tahribatlara sebebiyet vermektedir.

Ne Yapmalı?

Gelişmiş ülkelerde, kış aylarında da cildi güneşten, kardan ve kışın zorlu hava şartlarından koruma gerekliliği konusunda oldukça yüksek bir bilinç oluştuğu görülmektedir. Son yıllarda ülkemizde de artık, konuyla ilgili uzmanların açıklama ve bilgilendirmeleri sayesinde duyarlılık artmaktadır.

Cildimizi güneşin ve diğer dış faktörlerin zararlı etkilerinden koruyabilmek için önlemler almak elzemdir. Kış aylarında da yazın olduğu gibi, güneş koruyucu kullanmak cildiniz için son derece önemlidir. Kar yağışının yoğun olduğu yüksek rakımlı yerlerde, cildin açıkta kalan kısımlarına, mutlaka yüksek koruma faktörlü güneş koruyucular sürülmesi gerekmektedir. Karın yansıtıcı özelliği ve doğal UV koruyucu tabakanın yüksek rakımlı yerlerde daha ince olması nedeniyle, cilt üzerinde yüksek oranda "fotoyaşlanma" meydana geleceğinden, bu tip durumlarda "fotoyaşlanmaya" özel üretilmiş güneş koruyucular kullanmak en doğru seçim olacaktır.

Kış güneşi dışındaki diğer mevsimsel faktörlere karşı da cildi korumak, kuruma ve çatlamanın önüne geçmek için cildi onarıcı ve nemlendirici ürünlerle desteklemek gerekmektedir.