Akne Nedir?

makale AKNE NED˜RHalk arasında "sivilce" olarak bilinen akne, en sık karşılaşılan cilt problemlerinden biridir. Her 100 yetişkinin 85'inin hayatının bir döneminde akne problemi yaşadığı bilinmektedir. Bu problemi yaşamış kişilerin %15'inde ise tedavinin güçleştiği daha ileri tablolar görülmektedir.

Akne ciltte bulunan yağ bezlerinin bir hastalığıdır, normalde bu bezlerin salgıladığı yağın deri yüzeyine çıkarak atılması gerekir. Ancak ergenlik döneminde yağ bezleri daha fazla yağ salgıladığından, bu yağın deri yüzeyine geçişini sağlayan kanallar yoğunlaşmış bir yağ kütlesi sebebi ile tıkanır. Aknenin temel nedeni ise bu tıkanmadır.

Tüm akneler basit bir enfeksiyonla başlar, ancak farklı kişilerde farklı şekillerde seyreder. Farklı akne tiplerine uygulanacak tedavi tipleri de farklılık göstermektedir.

Akne Tipleri

1. İltihapsız Akne
Kapalı Komedo veya beyaz başlı enfeksiyon: Eğer tıkalı gözenekler cildin altında kalırsa enfeksiyon kapalı komedo veya beyazbaşlı enfeksiyon olarak adlandırılır. Bunlar genellikle derinin üzerinde ve küçük beyaz şişkinlikler halinde görülür.

Açık Komedo veya siyah başlı enfeksiyon: Eğer tıkanıklık genişlemişse ve deri yüzeyine baskı yaparak şişmişse açık komedo veya siyah başlı enfeksiyon olarak adlandırılır. Koyu tıkanıklık kirden dolayı değil cildin melanin yerine koyu pigment üretmesinden dolayı oluşmuştur.

2. İltihaplı Akne
Papule: Cildin üzerinde küçük sert pembe şişkinlik olarak görülen ve yumuşak iltihaplanma şeklindeki akneye papule denir. Bunlar dokunmaya karşı hassas olup genellikle iltihapsız ve iltihaplı enfeksiyon arasında geçiş olarak görülür.

Pustule: Papule gibi küçük yuvarlak oluşumlardır. Papuleden farklı olarak açıkça iltihap oluşur ve cerahat içerir. Bunlar, esas olarak kırmızı olup ortaları sarımtırak veya beyazdır. Pustule çoğunlukla fazla miktarda bakteri içermez. İltihaplanma genellikle serbest yağ asitlerinin oluşturduğu kimyasal tahriş nedeniyledir.

3. Nodül veya Kist: Geniş ve genellikle çok ağrılı olan nodüller derinin içlerinde, irin dolu iltihaplı oluşumlardır. Bir komedo içeriğinin etrafındaki derinin içine yayıldığı ve lokal bağışıklık sistemi devreye girerek cerahat ürettiği zaman nodüller gelişir. Akne oluşumunun çok şiddetli olması durumunda nodül içeriği derin kist halinde sertleşerek haftalarca ya da aylarca direnebilir. Nodüller de kistler de genellikle derin yaralar açar.

4. Akne Conglobata: Akne oluşumunun, esasen kalça arkasında gelişen, seyrek görülen ama ciddi bir şeklidir. Şiddetli bakteriyel enfeksiyon olarak pustul ve nodüllere ilaveten ortaya çıkar.

Akne Tedavisi

Akne tedavisinde kullanılan yöntemler ve preparatlar aknenin çeşidine göre farklılık göstermektedir. Akne problemi yaşayan bireyler mutlaka bir uzmanın görüşüne başvurmalı ve tedaviye uzman gözetiminde devam etmelidirler.

Akne tedavisinde genellikle; sabunlar veya losyonlar, akne kurutucu jeller, antibiyotikler, A Vitamini içeren cilt kremleri kullanılmaktadır.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Akne tedavisinde bir uzmana görünmek elzemdir ancak kendi kendimize yapacağımız basit birkaç önlem bize akne ile savaşımızda destek olacaktır.

Hijyenik bir ortamda muhafaza ettiğimiz yumuşak bir sabunla günde iki defa yüzümüzü yıkamak daha temiz bir cilde sahip olmak için başvurabileceğimiz basit önlemlerden biridir.

Ellerimiz bakteri ve mikroplarla en fazla temas eden bölgemizdir. Ellerimizi sık sık yıkayıp, mümkün olduğu kadar yüzümüzden uzak tutmak akne gelişimini önlemek açısından faydalı olacaktır.

Sivilcelerimizi sıkmak, kopartmak, kaşımak ve sürtmek sivilceli bölgede istenmeyen iz ve lekelere neden olacağından bu tür hareketlerden kaçınmak faydalıdır.

Haftada en az iki defa saçlarımızı şampuanlayıp saçlarımızın yüzümüze değmemesine özen göstermek akne ile mücadelede bize yardımcı olacaktır.

Bir diğer etkili yöntem ise cildimizde akne oluşumuna neden olduğunu düşündüğümüz gıda maddelerinden uzak durmaktır.

Bütün bunlara ek olarak, güneş yanıklarına karşı tedbirli davranmak, stresten uzak durmak, düzenli egzersiz yapmak ve kullandığımız ilaçlar konusunda bilgili ve bilinçli olmak da temiz ve aknesiz bir cilde sahip olmamıza yardımcı olacaktır.